sobota 17. září 2016

Palačinky s borůvkovým rychlodžemem

Tohle je přesně recept do smutnýho, zamračenýho rána bez sluníčka. Určitě to taky znáte, když se probudíte a řeknete si: "hmm, to bude prolenošenej den". Nejlepší je sebe a ty co máte nejradši rozmazlit skvělou snídaní. Moje zdravá palačinka vás stoprocentně nadchne. Navíc nehrozí ani výčitky. Je totiž bez mouky, cukru a s domácím borůvkovým rychlodžemem. Přeju krásné ráno a pusťte se do toho:)


Moje palačinky nejsou žádná věda. Oproti klasickým ale obsahují suroviny, které prospějí vašemu tělu. Nepoužívám klasickou mouku, vyrobím si vlastní, a to z klasických ovesných vloček pomletých společně se lněným semínkem.

Proč jíst lněné semínko?
Používáte ve své kuchyni lněné semínko? Ne? Řekněme si PROČ ho zařadit do jídelníčku.
Z pohledu výživové hodnoty jsou lněná semínka tzv. superpotravinou. Lněné semínko v obchodě najdeme jako hnědý a zlatý len. Oba druhy mají stejné výživové hodnoty jen se liší barvou. Lněná semínka obsahují vitamíny skupiny B a E, dále vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen a zinek. Určitě vás potěší i cca 30 % obsah tuků, konkrétně omega 3 mastné kyseliny, které se jinak vyskytují hlavně v rybím tuku, mají příznivý vliv na metabolismus tuků a snižují cholesterol.
Lněná semínka jsou vyhledávaným zdrojem vlákniny a zejména proteinů (cca 20 g/100 g), proto jsou vyhledávanou potravinou vegetariánů a veganů.
Mají velmi příznivé účinky na zdraví a to hlavně -  protivirové, protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové, pomáhají při stavech jako je astma a artritida. Konzumace lněných semínek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi, upravuje krevní tlak, stabilizuje cukr v krvi, odvádí přebytečný tuk z tkání, podporuje hubnutí. Lněná semínka mají lehce projímavý efekt, napomáhají plynulému pohybu střevního obsahu. Preventivně působí proti rakovině prsu a zmírňují návaly horka při menopauze. Navíc jsou velkým plusem pro udržování mladistvé pleti. Takže dámy stop píchaní botoxu a radši si ráno do fresh džusu namelte nebo nadrťte v hmoždíři semínka.

Ale teď už k receptu na palačinky a borůvkový džem!!!


Suroviny na palačinky:
1 hrnek ovesných vloček
½ hrnku lněných semínek
½ hrnku kokosu
2 lžíce karobu
1 velký banán
2 vajíčka
½ hrnku mandlového nebo kokosového mléka
kokosový olej na pánvičku


Suroviny na džem:
5ks datlí odmočit dvě hodiny
1 lžíce chia semínek nabobtnat v1 dcl vody
1 hrnek borůvek
trošku vody na zředění


Postup přípravy:

  1. V mixéru rozmixuji ovesné vločky na jemno, společně s lněnými semínky a kokosem, přidám karob a promíchám.
  2. Rozmixuji banán s mlékem a vajíčka, spojím se suchou směsí. Pokud je směs příliš hustá přidám více mléka, ale radši opatrně.
  3. Teď už jen na pánvičku rozpustím kokosový olej a smažím palačinky.
  4. Džem je velmi jednoduchý rozmixuji dohromady datle a borůvky, přimíchám chia semínka a případně zředím s troškou vody pokud je směs moc hustá.
  5. Na závěr namažu palačinky džemem a skládám je na sebe.

Žádné komentáře:

Okomentovat