pondělí 7. listopadu 2016

Semínková provensálská pomazánka

Jak už jsem vám psala ve své prvním článku z rubriky “Na kus řeči “, zúčastnila jsem se zajímavého workshopu o raw stravě. Co jsem si opravdu zamilovala, tak je semínková pomazánka, kterou si od té doby dělám často. Opravdu se mi na ní líbí, jak je to jednoduchá a rychlá dobrota, přitom obsahuje tolik zdravých látek. Měli byste ji určitě zařadit do jídelníčku. Za sebe můžu říci, že semínka konzumuji každý den a dlouho jsem neměla tak perfektní a kvalitní vlasy, nehty i kůži, takže opravdu doporučuji dámy.


Jaká semínka patří mezi má oblíbená? Například dýňová, konopná, lněná, slunečnicová...

PROČ jíst semínka alespoň dvakrát týdně?
Budou se vám rychleji hojit rány, lépe se vyspíte a zbavíte se stresu.
Semínka jsou zdrojem bílkovin, vitamínů, vlákniny, ale i minerálů a prospěšných tuků. Podle vyznavačů čínské medicíny jsou zdrojem energie, která posílí organismus. Můžete je konzumovat na mnoho způsobů. Pokud semínka před požitím namočíte, budou pro organismus stravitelnější a aktivují se v nich enzymy.

Dýňová semínka

Dýňová semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin. Podle zkušeností lidových léčitelů vyženou z těla cizopasníky, podporují dobrou náladu a kvalitní spánek. Dopřejte si je při potížích s močovým měchýřem a ledvinami.

Jak je jíst? Ideální formou pro konzumaci jsou krátce a na sucho opražená. Namočená se hodí do pomazánek.

Lněná semínka

Jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vlákniny i rostlinných estrogenů. Je to osvědčené a šetrné projímadlo, užívá se při žaludečních vředech, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak i cholesterol. Doporučuje se užívat jako prevence rakoviny.
Jak je jíst? Lněné semínko je nejlepší, když ho umelete, pak ho přidejte do salátů, polévek, moučníků, ale i do těsta na chleba. „Umelte ho na elektrickém mlýnku na kávu. Nikdy ale ne do zásoby, rychle žlukne.

Konopná semínka

Jsou velmi výživná, mají vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tradičně jsou prostředkem proti stárnutí. Podporují činnost mozku, rovnováhu hormonální hladiny, ale i zdravou pokožku. Obsahují až dvacet aminokyselin, které posilují imunitu. Příznivý je i obsah mnoha vitaminů a minerálů.
Jak je jíst? Loupaná konopná semínka lze přidat do salátů, pomazánek, do těsta, ale můžete je jíst i samotná.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka mají vysokou energetickou hodnotu, ale nabídnou i zinek, draslík, selen, fosfor, kyselinu linolovou a vitaminy – B1, B3, B6, vitamín E. Pomáhají při regeneraci organismu po nemoci, hojení ran a chudokrevnosti, ale i v případě depresí, nervového vypětí i nespavosti.
Jak je jíst? Semínka jsou výborná do salátů, pomazánek nebo jen tak.
A teď už k receptu, který je opravdu velmi jednoduchý.
Suroviny:
½ hrnku slunečnicových semínek
½ hrnku neloupaných mandlí
½ hrnku sušených rajčat
3 lžíce olivového oleje
čerstvá bazalka, tymián, případně provensalské koření
sůl, pepř


Postup přípravy:

  1. Semínka a mandle dáme večer do misky a zalijeme vodou a necháme přes noc namočené.
  2. Ráno vodu vylijeme a směs propláchneme ještě jednou čistou vodou, aby jsme se zbavili všech nečistot.
  3. Vložíme do mixéru, přidáme rajčata, bylinky nebo koření, olivový olej a dochutíme solí a pepřem a mixujeme minimálně minutu, než nám vznikne pomazánka. Výborná je s čerstvou ciabattou.

Žádné komentáře:

Okomentovat